Witamina C, E, B

Witaminy i ich znaczenie w organizmie i procesie budowania masy jest ogromne. Poniżej zestawienie poszczególnych witamin.
Witamina A – jest niezbędna do produkcji tkanki łącznej, wpływa na biosyntezę kolagenu, bardzo ważna przy produkcji hormonów np. adrenaliny, poprawia absorpcję żelaza, jest antyoksydantem chroniącym komórki przed uszkodzeniem w trakcie treningu, odpowiada za stabilizację błon komórkowych, co jest niezwykle istotne zwłaszcza w trakcie długiego i intensywnego treningu, ma znaczenie w procesie detoksykacji (odtruwania) organizmu.
Witamina E -jest potężnym przeciwutleniaczem, zapewnia ochronę w trakcie stresu oksydacyjnego, zapobiega utlenianiu kwasów tłuszczowych budujących błony komórkowe, co chroni komórki przed uszkodzeniami, wyraźnie zmniejsza szkody wywołane działaniem wolnych rodników, które mają miejsce podczas wyczerpujących treningów, wpływa na proces regeneracji komórek;
Witaminy B- biorą udział w przemianach węglowodanów, tłuszczów i białek pochodzących z pokarmu; biorą udział w procesie wytwarzania energii w łańcuchu oddechowym, wpływają na skrócenie czasu odnowy biologicznej i regeneracji potreningowej, przyczyniają się do wzrostu masy i siły mięśniowej, Tiamina obniża produkcję kwasu mlekowego w mięśniach (co zapobiega zakwasom)

Previous post Witamina D – dlaczego jest tak ważna
Next post Witamina D – ważna dla odporności