Witamina C należy do witamin rozpuszczalnych w wodzie. Jest ona znana także pod nazwą „kwas askorbinowy”. Jej naturalnym źródłem są przede wszystkim owoce i warzywa: czarna porzeczka, owoce cytrusowe, czerwona papryka, natka z pietruszki, kiszona kapusta. Z uwagi na rozpuszczalność witaminy w wodzie, warzywa powinno poddawać się jedynie krótkiemu obgotowaniu, nie należy ich także zbyt długo moczyć.
Kwas askorbinowy, czyli witamina C, jest dla ludzkiego organizmu niezbędny do syntezy kolagenu (budulec tkanki łącznej) oraz do przemiany aminokwasów. Na skutek niedoboru tej substancji dochodzi do powstania szkorbutu – wielonarządowej choroby będącej skutkiem nieprawidłowej syntezy kolagenu. U osób z niedoborem witaminy C może dojść do pękania naczyń włosowatych, ewentualne rany goją się znacznie wolniej, mogą pojawić się także wrzody.
U osób prawidłowo odżywiających się raczej nie zachodzi obawa zachorowania na szkorbut. Bardzo rzadko zdarzają się przypadki przedawkowania; nadmiar jest wydalany wraz z moczem.