Kompleks witaminowy dla sportowców

W intensywnym treningu ważna jest nie tylko dieta, ale również witaminowe wsparcie. Warto postawić przede wszystkim na witaminy pochodzące z naturalnych pokarmów – warzyw, owoców, bakalii itp. Jednak odpowiednio dobrany kompleks witaminowy wspomoże nasz organizm podczas wysiłku, przyspieszy również regenerację potreningową.
Tak naprawdę sportowiec potrzebuje witamin z każdej grupy, a poziom zapotrzebowania zależy od płci, wieku oraz intensywności treningów. Uogólniając bezwzględnie ważne jest uzupełnianie:
-witamin działających jak naturalne przeciwutleniacze, ograniczających niszczenie komórek pod wpływem stresu komórkowego, neutralizujących wolne rodniki, ułatwiających regenerację – to przede wszystkim witaminy A, E, C,
-witamin z grupy B – odpowiedzialnych za prawidłowego funkcjonowanie układu mięśniowego, krwionośnego, wpływających na trawienie białek;
-witaminy D – wspomaga przyswajanie ważnych mikroelementów – wapnia i fosforu, wpływa na dobre samopoczucie i odporność.
Dawkowanie dopasowujemy do naszych potrzeb zgodnie z załączonymi wskazaniami producenta. Pamiętajmy, że witaminy również można przedawkować – hiperwitaminoza niesie za sobą równie groźne objawy, jak zbyt mała ilość tych ważnych substancji.

Previous post Magiczne właściwości witamin B
Next post Witamina D niezbędna dla zdrowia