Witamina B9 – co warto o niej wiedzieć?

Kwas foliowy to rozpuszczalna w wodzie witamina B (syntetyczna forma witaminy B9 i jest to najczęstsza forma występująca w suplementach), która jest ważna dla funkcjonowania mózgu i układu nerwowego. Pomaga również w tworzeniu DNA, które jest niezbędne do wzrostu i podziału komórek.

Kwas foliowy jest rodzajem witaminy B, która pomaga zapobiegać niektórym wadom wrodzonym, takim jak rozszczep kręgosłupa. Można go znaleźć w zielonych warzywach liściastych, fasoli, produktach pełnoziarnistych, owocach cytrusowych, suszonych owocach i orzechach. Niedobór kwasu foliowego może prowadzić do anemii i innych problemów z krwią.

Witamina B9 (kwas foliowy) jest niezbędnym składnikiem odżywczym dla wszystkich ludzi, ponieważ pomaga w tworzeniu czerwonych krwinek (które przenoszą tlen w całym ciele), syntezie DNA i podziale komórek.

Kwas foliowy – dlaczego kobietom w ciąży zaleca się jego suplementację?

Kwas foliowy jest witaminą występującą w wielu produktach spożywczych, ale tylko niektóre z nich zawierają wystarczającą ilość, aby zaspokoić potrzeby kobiet w ciąży. Zalecana ilość dla kobiet w ciąży to 400 mikrogramów.

Kwas foliowy to rozpuszczalna w wodzie witamina B, która naturalnie występuje w zielonych warzywach, owocach i zbożach. Pomaga w produkcji DNA i RNA, które są niezbędne do wzrostu komórek. Kwas foliowy jest ważny dla rozwoju płodu w czasie ciąży. Pomaga zapobiegać wadom wrodzonym cewy nerwowej (problemowi, który powoduje poważne nieprawidłowości w mózgu lub kręgosłupie dziecka).

Ten składnik odżywczy chroni również przed poważnymi wadami wrodzonymi serca i innych narządów dziecka. Kobiety w ciąży muszą zażywać kwas foliowy, ponieważ pomaga on w rozwoju płodu i zapobiega wadom wrodzonym. Kwas foliowy jest dostępny jako lek generyczny, który można znaleźć w wielu postaciach, w tym jako:

  • Suplementy kwasu foliowego
  • Kwas metylofoliowy
  • Kwas folinowy
  • Folian (aktywna forma kwasu foliowego)

Witamina B9 – bogate źródła w pożywieniu

Witamina B9 jest również znana jako folian i jest witaminą rozpuszczalną w wodzie. Folian odgrywa ważną rolę w metabolizmie DNA i RNA, podziale komórek i tworzeniu czerwonych krwinek. Ważne jest również, aby kobiety w ciąży otrzymywały wystarczającą ilość kwasu foliowego, aby zmniejszyć ryzyko wad wrodzonych. Najbogatszym źródłem witaminy B9 są zielone warzywa liściaste, wątroba, jajka, fasola, soczewica i orzechy.

Witamina B9 jest również znana jako folian i jest witaminą rozpuszczalną w wodzie. Folian odgrywa ważną rolę w metabolizmie DNA i RNA, podziale komórek i tworzeniu czerwonych krwinek. Ważne jest również, aby kobiety w ciąży otrzymywały wystarczającą ilość kwasu foliowego, aby zmniejszyć ryzyko wad wrodzonych. Najbogatszym źródłem witaminy B9 są zielone warzywa liściaste, , wątroba, jajka, fasola, soczewica i orzechy.

Objawy niedoboru witaminy B9 (kwasu foliowego)

Witamina B9 jest niezbędną witaminą dla człowieka i bierze udział w wielu funkcjach organizmu. Obejmują one produkcję DNA, czerwonych krwinek i RNA. Objawy niedoboru witaminy B9 mogą być rozległe. Co ciekawe, niektórzy ludzie mogą w ogóle nie odczuwać żadnych objawów, podczas gdy inni mogą odczuwać nawet te bardzo poważne, takie jak anemia lub depresja.

Poważnym objawom niedoboru witaminy B9 można przeciwdziałać za pomocą leczenia, ale łagodniejsze objawy nie muszą być leczone (oczywiście w zależności od sytuacji). Najczęstsze objawy niedoboru witaminy B9 to zmęczenie, zmiany nastroju i ból głowy. Inne objawy mogą obejmować wypadanie włosów, bezsenność, osłabienie mięśni, przewlekłe zaparcia i skutki neurologiczne, takie jak słaba koordynacja ręka-oko.

Jednym z rodzajów poważnych objawów byłaby niedokrwistość, która powoduje niski poziom hemoglobiny w czerwonych krwinkach, co może prowadzić do: zmęczenie, zmniejszona wytrzymałość, osłabienie mięśni, słaba koncentracja i duszność. Niedobór witaminy B9 jest często spowodowany dietą, w której brakuje witaminy B9. Jest to również konsekwencja stosowania leków, takich jak antybiotyki, leki zobojętniające sok żołądkowy lub leki przeciwdrgawkowe, które mogą obniżać poziom kwasu żołądkowego. Warto o tym pamiętać i w razie konieczności, jak najszybciej sięgnąć po najbardziej wartościowy suplement diety w danej sytuacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Previous post Działanie witaminy C
Next post Jakie witaminy tracimy na siłowni?